S.S.S

 

Pilot Lisansı Almak için Uçuş Okullarına Başvuracak Öğrenci Adaylarına:

Pilot Olmak İçin Türkiye’de Nerelere Başvurabilirim?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonları, sivil havacılık sektörüne ihtiyaç duyulan pilot eğitimlerini vermektedir. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Uçuş okulların listesini SHGM internet sitesinden veya aşağıda yer alan bağlantıdan görebilirsiniz.

http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-isletmeleri/2067-yetkili-havacilik-egitim-kuruluslari

Pilot Olmak İçin Ne Mezunu Olmam Gerekiyor?

Uçuş eğitimi almak için Türk Sivil Havacılık Mevzuatına göre lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak havayolu işletmeleri çoğunlukla üniversite mezunu pilot istihdamını tercih etmektedir. Lise mezunu olanların havayollarında pilot olarak istihdam edilme şansı düşüktür. Üniversite mezunları arasında da çoğunlukla teknik eğitim alanların tercih edildiği görülmektedir.

Mezuniyet Dışında Dikkat Edilecek Başka Husus Var Mıdır?

Havayolları, pilot adaylarını işe almadan DLR olarak adlandırılan veya buna benzer testlerden geçirmektedir. Bu testlerden başarılı olmak için adayın görsel hafıza, duyu organları arasındaki koordinasyon, konsantrasyon, temel fizik kavramları, üç boyutlu düşünme, algılama hızı ve geçici bellek gibi kriterler ölçülmektedir. Bu özellikleriniz zayıf ise eğitimlerinizi tamamlasanız bile havayollarında pilot olarak istihdam edilebilmeniz mümkün gözükmemektedir.

Pilotluk İçin İngilizce Bilmek Ne Kadar Önemlidir?

Sadece pilotluk mesleğinde değil havacılık sektörünün bütün çalışanlarının İngilizceye hâkim olması çok büyük önem arz etmektedir. Eğitim ve sınavlar İngilizce yapılmakta olup mesleki tüm dokümanlarda İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Pilotluk mesleğine adım atmadan önce İngilizce eğitimi konusu muhakkak çok iyi düzeyde çözülmelidir. Konuşma, anlama düzeyinde iyi İngilizcesi olmayanların havayolları tarafından işe alınma imkânı yok gibidir.

Hava Yolu Pilot Lisansına Sahip Olmak İçin Ne Kadar Süreye İhtiyaç Var?

Kariyerini pilotluk mesleği üzerine yapmak isteyen ve sonrasında havayollarında çalışmak isteyenlerin eğitimleri ortalama 18 ay sürmektedir.

Birçok Uçuş Okulu Var, Hangisini Tercih Edeceğim, Nelere Dikkat Edeyim?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılan bütün okullar Pilot eğitimini vermeye yetkilidir. Fiyatlarının farklı olduğu gibi öğrencilere verdikleri hizmette ve eğitimin kalitesinde de farklılıklar olabilir. Okul seçerken öğrencilerin daha doğru karar verebilmeleri açısından aşağıdaki hususlara dikkat etmesi önem taşımaktadır.

Gösterişli kitapçıkların ve çekici satış konuşmalarının sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyin. Bilgilendirici öz içeriği arayın. Söz konusu okulun felsefesi, hedefleri ve amaçları sizinkilere uyuyor mu ya da yakın mı? Tecrübenizi genişletmek için çok motorlu eğitim gibi ilave eğitimleri, mali yardımları, yerleşim imkânları mevcut mu?

Okulun hâlihazırdaki öğrencilerinin sayısı ile birlikte mezun sayısı,  mezunlarının iş bulma oranı, mezunlarının hangi havayollarında çalıştığı, eğitim uçaklarının sayısı ve yaşları, uçuş ve yer dersi öğretmenlerinin sayısı, simülatörlerinin sayısı gibi hususları uçuş okulunu seçimde dikkate alınmalıdır.

Eğitim uçağı, yerde öğrendiklerinizi havada uyguladığınız yerdir. Bir okulun sahip olduğu uçak sayısı, faal öğrencilerinin sayısına bağlıdır.  Genel anlamda, bir eğitim uçağı dört veya beş tam zamanlı öğrenciye hizmet verir.  Bu oran, yarı zamanlı öğrencilerde daha yüksek olabilir.  Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da filonun basit, ileri ve çok motorlu uçakların karışımı olmasıdır. Uçakların iyi bakımda tutuluyor olması önemlidir. Bu sebeple seçeceğiniz firmanın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetimlerinde ceza alıp almadığını aldıysa kaç ceza aldığı, cezanın son bir yılda olup olmadığı, uçuş okulunun kazası bulunup bulunmadığı şeklindeki soruları sormanız değerlendirmelerinizde yardımcı olabilir.

Ayrıca eğitim kuruluşu ile uçuş saatine dayalı sözleşme yapılmasının uygun olacağı ve böylece eğitim seviyesinin arttırabileceği değerlendirilmektedir.

Bu aşamaların tümünden geçtikten sonra, hâlihazırdaki öğrencilerden ve geçmiş dönem mezunlarından referanslar isteyiniz.  Böylelikle, bu kişilerin herhangi bir problem yaşayıp yaşamadıklarını ve problemlerinin nasıl çözüme kavuşturulduğunu öğrenebilirsiniz.

Lisansı aldığım takdirde hangi havayollarında uçabilirim?
Eğitim sonunda aldığınız lisans JAA ülkelerinde geçerli olup, JAR-FCL standartlarını karşılamaktadır  ve tüm havayolu şirketlerinde geçerlidir.

Öğrencilerinize kalacak yer ayarlıyor musunuz?
Talep edilmesi durumunda öğrencilerimize, anlaşmalı olduğumuz kurumlar üzerinden kalacak yer temini sağlanabilmektedir. Konaklama giderleri eğitim ücretine dahil değildir.

Derse devam zorunluluğu var mı?
Tüm derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Herhangi bir sebeple gelemediğiniz dersler ile ilgili, gelememe nedeninizi yazılı olarak belirtmeniz halinde, %30 orana kadar telafi dersi sağlanabilemektedir. Telafi sayısı okulumuzun Eğitim El Kitaplarında ve öğrenci sözleşmelerinde belirtilmiş olup, eğitim ücretine telafi dersleri dahil değildir.

Okula ulaşım nasıl oluyor?
Teorik derslerimiz Havacılık ve Uzay bilimleri Fakültesinde yapılmakta olup, belirli güzergahlardan servis imkanı bulunmaktadır. Uçuşlarımız Samsun Çarşamba Havalimanı’nda yapılmaktadır ve öğrencilerimizin Samsun şehir merkezinden transferleri tarafımızdan sağlanmaktadır.

Eğitim dönemleriniz nedir?
Yılda ortalama 4 grup eğitime başlayabilemektedir. Konuyla ilgli detaylar için uçuş okulumuza telefon ile ulaşarak Öğrenci İşleri birimimiz ile irtibata geçebilirsiniz.